Faktura

Dermy samochodowe to obszerna rodzina różnorakich materiałów. Mimo cech wspólnych, jednolitego procesu technologicznego i budowie wewnętrznej sztuczne skóry samochodowe można podzielić ze względu na fakturę. Niektóre z nich imitują skórę zwierzęcą, inne są gładkie, strukturalne a nawet przypominające tkaniny techniczne. Ciekawą alternatywa dla tradycyjnego wyglądu są materiały poddane tłoczeniu czy pikowaniu.

Imitacja skóry zwierzęcej

Niektóre dermy podczas procesu produkcyjnego przybierają strukturę skóry krowy, słonia, strusia, krokodyla, węża czy nawet płaszczaki. Wybór wzoru uzależniony jest jedynie od fantazji użytkownika.

Gładkie

Pozbawione wyraźnej faktury sztuczne skóry samochodowe są równie popularne jak te imitujące skórę naturalną. Występują w bogatej kolorystyce i świetnie komponują się z innymi typami materiałów.

Strukturalne

Duża część derm wykorzystywanych w tapicerstwie samochodowym posiada strukturę, która jest mniej lub bardziej widoczna na pierwszy rzut oka. Powstały na linii produkcyjnej wzór może być odciśnięty z różną siłą, co przekłada się na głębokość ziarna, jego grubość i ostrość krawędzi.

Imitacja tkanin technicznych

Ciekawa fakturą może poszczycić się Carbon – kolekcja sztucznych skór samochodowych, której struktura przypomina tkaniny techniczne. Wykorzystywany przede wszystkim przy produkcji i naprawach tapicerki desek rozdzielczych, elementów twardych tapicerki, tuneli środkowych, kopułek podszybia, podsufitek czy boczków i foteli. Wysoka jakość i wartości estetyczne sprawiają, iż materiał wykorzystywany jest w przemyśle jachtowym, zarówno we wnętrzach jak i na pokładach zewnętrznych.

Pikowania

Niezwykle dekoracyjny sposób wykorzystania dermy to zastosowanie pikowań na jej powierzchni. Przeszycia na eko skórze mogą być w kształcie kwadratów rombów, heksagonów. Zazwyczaj jako wypełnienia używa się owaty i flizeliny. Dzięki użyciu tej techniki materiał ocieplający jest rozłożony równomiernie i zabezpieczony przed przemieszczaniem się, a derma zyskuje na elegancji i szykowności. Wyróżnić można dwie metody pikowania: metoda tradycyjna przy użyciu igły i nici oraz nowoczesną metodę pikowania ultradźwiękowego. Dzięki użyciu ultradźwięków zgrzewanie kilku warstw materiałów (nawet powyżej 3) jest jeszcze mocniejsze i zapewnia wysokie walory estetyczne. Metoda ultradźwiękowa jest stosowana najczęściej w przypadku eko skór i tkanin gładkich.

Perforacja

Dermy perforowane to materiały dziurkowane, których powierzchnia została przebita za pomocą matrycy. Zazwyczaj otwory są ułożone równomiernie – mniej lub bardziej gęsto. W sektorze automotive perforowaną sztuczną skórę wykorzystuje się przede wszystkim na fotele samochodowe i podsufitki. Perforacja pozwala demie „oddychać”, system wentylacji działa o wiele lepiej, a użytkownik ma poczucie większego komfortu.

Tłoczenia

Tłoczenie, obok pikowania, to kolejny sposób na podniesienie atrakcyjności jednokolorowej dermy. Sam proces polega na odciśnięciu rozgrzanej matrycy ze wzorem na powierzchni materiału. Pod wpływem temperatury i siły docisku wzór zostaje na trwałe odciśnięty, a włókna nie wracają do pierwotnego kształtu.